KAĞIT TÜRLERİ

KAĞIT TÜRLERİ

Yazar: John Okunma Sayısı: 3904 Yayınlanma Tarihi 04 May 2016 Yorum: 0

KAĞIT TÜRLERİ

Birinci Hamur Kâğıt

İçeriğinde kullanılan selüloz miktarı çok ancak odun miktarı az olan 1. Hamur kağıtlar genellikle antetli kağıt, broşür ya da kitap baskısında tercih edilir. Kaliteli baskı yapmak için son derece elverişlidir.

İkinci Hamur Kâğıt

Kitap kâğıdı olarak 2. Hamur kâğıt kullanılır ve bu kâğıdın içeriğinde bulunan selüloz ve odun oranı birbirine neredeyse eşittir. Rengi tam olarak beyaz olmamakla birlikte kitap gibi ürünlerin baskısında fiyat avantajı nedeniyle bu kâğıt tercih edilir.

Üçüncü Hamur Kâğıt

Saman kâğıdı olarak da bilinen üçüncü hamur kâğıtların bileşiminde odun oranı daha fazla, selüloz oranı daha azdır. Maliyeti de oldukça düşüktür ancak kaliteli baskı yapımına uygun değildir.

Kuşe Kâğıt

Aynı zamanda fotoğraf kâğıdı olarak da bilinen kuşe kâğıtlar, özel üretilen ve parlak, yarı parlak ve mat türleri olan kâğıtlardır. Yüzeyi düzgün, pürüzsüz ve kaygandır. Bu kâğıt türü ile oldukça parlak baskılar elde edilebilir.

Amerikan Bristol

Litografi, gravür ve serigrafi gibi farklı baskı türlerinde kullanılan Amerikan Bristol kağıtların bir yüzü parlak, diğer yüzü mattır. Dayanıklılığı yüksektir ve dosya, kitap kapağı, broşür kapağı, ambalaj kutusu gibi çok farklı alanlarda kullanılmaktadır.

Aydınger

Parlak yüzeyli ve yarı saydam aydınger kâğıdı, tamamen beyazlatılmış kimyasal selülozdan üretilir. Kullanıldığı yere ve amaca göre kalınlığı değişebilir. Serigrafi baskı türünde renk ayrımı için kullanılır.

Tuale

Diğer adı fantezi kâğıt olan tuale kâğıtlarının yüzeyi kendinden desenlidir. Özellikle kartvizit ve kataloglarda sıklıkla kullanılır.

Selefon

Matbaacılıkta kâğıt ve karton gibi yumuşak yapılı ürünlerin üzerine basınç ya da sıcak termal ışıkla yapılan ve baskıyı dış etkenlere karşı korumak için uygulanan tutkal, amonyak ve su bileşiminden oluşan kaplamadır.

Kraft

Normal kâğıt türlerine göre daha kalın ve güçlü olan Kraft kâğıdının, kahverengi ve beyaz olmak üzere iki rengi vardır. Emici özelliği vardır ve bu yüzden ambalaj kâğıdı ve oto paspas kâğıdı olarak kullanılır.

Mat Kuşe Sıvama

800 gram kalınlığında basılan en kalın kâğıt türüdür. İki kartvizit kalınlığındadır ve oldukça dayanıklıdır. Buna karşın maliyeti daha yüksektir.

 

Etiketler: KAĞIT TÜRLERİ
Yorumlar
Yorum Yap